Jizera od Ptačích kup
sem přijde pes

 

Dogtrekking

Všechno podstatné najdete na fóru dogtrekkingového sportu dogtrekking.info . Termínovka, výsledky, pravidla, fórum, atd. atd.

Dog-maraton

Informace o novém seriálu dog-maratonu s kategoriemi ženy, muži naleznete zde.

Horský OB a rogaining

Vězte, že pokud zvládnete alespoň MID v dogtrekkingu, tak se můžete klidně účastnit akcí označených jako horský orientační běh, sportovní trekking nebo rogaining a určitě si neuděláte ostudu, navíc to bývají pohodové akce se sebezničením podle vlastní úvahy. Po dohodě s organizátory je možná účast se psy (uvedeno i v pravidlech). Vysvětlení o co jde, pravidla a termíny akcí najdete na stránkách České asociace rogainingu a horského OB .

Rogaining

Citace z výše uvedených stránek:

"Rogaining je extrémní vytrvalostní sport založený na navigaci v neznámém terénu a týmové spolupráci. Úkolem týmu je v určeném časovém limitu nalézt za pomoci mapy (zpravidla 1:50 000) a kompasu co nejvíce kontrolních stanovišť a tím získat co nejvíce bodů. Časový limit bývá 6, 12 nebo 24 hodin, týmy tvoří 2 až 5 členů v kategoriích HH (jen muži), DD (jen ženy) a DH (alespoň 1 žena a 1 muž)."

K mapě: na většině akcí je použita běžná turistická mapa 1:50000, jen na mistrovských závodech je tato mapa bez turistických značek, cyklotras, některých názvů a objektů.

Kromě Mistrovství ČR, které bývá vždy na konci června, patří v ČR mezi rogainingy akce Brutus, 5 beskydských vrcholů, Noční můry. Na lyžích je to např. Ski Adventure a Bedřichovská pětihodinovka. Termíny opět zde .

HROB aneb horský orientační běh

" Horský OB je orientační závod dvojic v terénu na velmi dlouhé vzdálenosti. Hlavním rozdílem oproti rogainingu je předem stanovené pořadí, v kterém musí dvojice všemi kontrolními body projít. Vítězí dvojice s nejnižším časem. Tratě se pohybují okolo 30 km pro muže a 20 km pro ženy (vzdušnou čarou).

Obvyklá je forma dvou nebo třídenních závodů, kdy je první den hromadný start a další dny se startuje s časovým odstupem odpovídajícím ztrátě z předešlého dne. Při některých závodech se bivakuje vysoko v horách a dvojice musí závod absolvovat s povinnou minimální výbavou (stan, spacák , potraviny apod.)."

Mistrovství ČR probíhá každoročně na Dušičky, tedy o prvním listopadovém víkendu.

Sportovní trekking

Z obojího uvedeného něco, pravidlem je povinná výbava podobná té na dogtrekkingovém longu. Existuje zase v letní a zimní podobě, v oblasti Krkonoš již tradiční Podzimní Krakonošův trek a Zimní Krakonošův trek, letos v květnu na Slovensku na Malé Fatře Karpattrek.

Termíny k horskému OB a sportovnímu trekkingu opět zde .