Pytlácké kameny se Smrkem
sem přijde pes

 

Galerie z trasování

V Jizerkách můžete courat sem a tam a pokaždé najdete něco nového, zajímavého. Čím víc opustíte zpevněné cesty, tím divočejší přírodu naleznete. Vodu a skály ve všech podobách, klidné výhledy i pomníčky, křížky a obrázky na památku různých událostí. Po okraji hor i zajímavé stavby a samozřejmě největší hustotu rozhleden v ČR.

Voda

v divokých říčkách severních svahů, přehradách, klidných potůčcích vrcholové planiny, zkrátka všude kolem. Netřeba se bát napít společně s psími kamarády :-)

Klidná krajina

Jako odměna za námahu se vyloupnou zapomenuté louky, nechybí opuštěné klidné cesty, prolízačky mezi skalami, rozbahněné pěšínky, dlouho ležící zbytky sněhových polí.

Skály - poezie jizerskohorské žuly

Jizerské hory jsou doslova posety kamennými útvary všemožných tvarů, od vrcholových kup přes drobná skalní města k známým i méně známým horolezeckým cílům. Vrcholové knížky na několik desítek metrů vysokých skalních věžích jsou legendárnímu kronikami doby, jen najít cíl pro výstup je často hodně náročné. I ostatní pokoukání které čeká na trase Bludné psice určitě stojí zato.

Vodopády

V Jizerkách najdete vodopády z každé strany hor, v teple voda osvěží, v době jarního tání vyděsí, při mrazu vytvoří úžasné ledopády. Najdeme je na Černé Desné, Jedlové, v údolích Štolpichů, Černém a Jelením potoce. Výpravy proti proudu říček a potoků jsou tu hledáním pokladů.

 

Skalní vyhlídky

Díky Jizersko-ještědskému horskému spolku a místním nadšencům bylo obnoveno chátrající zabezpečení vyhlídek které se nerozpakují vyhledat i extrémní místa. Výsledek a výhled je omračující, místa jako Ořešník, Frýdlantské cimbuří, Hajní kostel, Divoká Maří, Paličník a další stojí za samostatné výlety. Kolikpak jich asi bude na trase letos? ;)

 

Památky

Hejnická bazilika, frýdlantský hrad, kostely v Bedřichově, Janově, Bílém potoce, blízkost Liberce, Jablonce nad Nisou, Nového Města pod Smrkem, Lázní Libverdy, památky sklářství, těžby rud, památné prameny - i na takových pár věcí se cestou narazí.

 

Křížky a pomníčky

Jizerky jsou zvlášť za špatného počasí hodně drsným koutem. V mlze, sněhu a dešti, ve změti balvanů kousek od cesty se může přihodit ledasco. Do hlubokých lesů se dostávali lesníci, pytláci, uprchlíci, lidé nešťastní ze života i ti kteří hory podcenili. Křížky, pomníčky, obrázky jsou na památku většinou smutných příhod, někdy však i projevem vděčnosti za dobrý konec nebo "jen" vzkazem do časů budoucích.

 

Rozhledny

Rozhledny jsou samostatnou kapitolou celé oblasti. Starší kamenné i nové moderní. Na nejvyšší hoře Smrku je možné se v rozhledně i ukrýt. Na trase se objeví nejméně čtyři z nich. Bude záležet i na vaší úváze na kterou z nich se budete moci vyšplhat pro některou z kontrol či prémií ;)